HISTORYCZNE POCZĄTKI DZIAŁALNOŚCI
Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa
w Chicago, Illinois
1902-2010 r.

W 1902 roku spora garstka emigrantów z parafii Szczurowa, mając na uwadze potrzeby swych braci w rodzinnej miejscowości postanowiła przyjść im z pomocą.
Na myśl rzuconą przez jednego z pierwszych pionierów ze Szczurowej Pana Grzegorza Małek, przy pomocy Jana Burlak i innych powołano do życia grono Szczurowian, w celu ufundowania zegara na wieży kościelnej kościoła parafialnego w Szczurowej. W 1904 roku projekt został wykonany, a tym samym wieże przybrały widok imponujący. W 1910 roku z incjatywy Tomasza Wysypek i Walentego Dzień zapoczątkowano budowę pomnika Tadeusza Kościuszki na Szczurowskim rynku. Zebrano już kilkaset dolarów jednak I Wojna Światowa przerwała powyższy projekt. Wojna przynosi pożogę i zniszczenia tak i ze Szczurowej jak i w całej okolicy. Najeźdźcy zebrali dzwony z kościoła na przetopienie dla potrzeb przemysłu wojennego.
Po raz kolejny Szczurowianie  zaczęli pracować, jeszcze bardziej energicznie z Janem Nowakiem i Walentym Juszczykiem na czele, żeby zebrać pieniądze i zakupić nowe dzwony. Urządzili zabawy, zbierali dobrowolne datki. Przy zbożnej i mozolnej pracy z początkiem 1920 roku dzwony zawisły znowu na wieżach kościelnych. Widząc potrzeby kulturalno – oświatowe postanowiono z inicjatywy Andrzeja Kijak dobudować siódmą klasę w Szczurowskiej szkole. W dalszych latach Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wysyłało pieniądze dla strażaków, powodzian, na przedszkole prowadzone przez siostry zakonne w Szczurowej  oraz pomagano pogorzelcom. W 1936 roku przy pomocy sąsiednich wiosek  Górki, i Niedzielisk, urządzono bal parafialny i cały dochód został wysłany na budowę Wikarówki przy Parafii Szczurowa.
W dalszych latach  1937 – 1967 roku Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wykonywało w myśl wskazań założycieli piękną pracę, która została zapisana złotymi literami. Po II Wojnie Światowej Towarzystwo Ratunkowe wysyłało pieniądze na gruntowny remont kościoła i budynków parafialnych, zabezpieczało kościół przed dalszym opadaniem wież, odnawiało zabytkowe polichromie, położyło marmurową posadzkę, sprawiło 22-głosowe organy. Ponadto odnowiono i wstawiono witraże, wyzłocono trzy boczne ołtarze, przeprowadzono gruntowny remont kaplicy cmentarnej, ogrodzono cmentarz trwałym murem z granitu.  Towarzystwo Ratunkowe w dużym stopniu przyczyniło sie do budowy i wyposażenia Kaplicy przedcmentarnej, dofinansowywało budowę nowej plebanii parafialnej, zakupiło piece do centralnego ogrzewania w Kościele Parafialnym oraz w dalszym ciągu pomaga finansowo.
W tym samym okresie Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa wspomogło donacjami:
* Straż Pożarna Szczurowa
* Orkiestra Dęta Szczurowa
* Budowę Kościoła w Górce
* Budowę Kaplicy W Rajsku
* Budowę Plebani w Szczurowej
* Zakup piecy gazowych do Kościoła w Szczurowej
* Dofinansowanie na budowę i wyposażenie Domu Przedcmentarnego
* Finansowanie zakupu okien do domu Sióstr Zakonnych w Szczurowej
* Wspomaganie finansowe dla osób prywatnych
* Remont Kościoła Parafialnego w Szczurowej.

Informacje o Towarzystwie: